anoreksiya nevroza

İnsanların temel ihtiyaçlarından ve haz alma alanlarından biri olan yemek yeme ile ilgili bozukluklar, oldukça karmaşık, zaman zaman yıkıcı ve zorlu durumlardır. Genellikle başka psikiyatrik hastalıklarla birlikte görülür. Psikolojik sorunlar derinde ve çetrefillidir. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülür. Yeme Bozukluklarında yemek yeme sürdürülebilir bir keyif olmaktan çıkar.

Anoreksiya Nervoza yaygın görülen biçimiyle beden algısında bozulma ve gıda alımında kısıtlamayla gider. Beden algımız nasıl göründüğümüzle ilgili duygu ve düşünceleri içerir. Anorektik kişiler, kendilerini veya beden bölümlerini çirkin görme (değerlendirme) eğilimindedir. Kilo almaktan ve şişmanlamaktan korkarlar. Çoğu zaman zayıf ve “uniseks” bir görünümde kalırlar. Yemek yeme alışkanlıkları değişir. Öncelikle az miktarda yerler (600-1000kal), gıdaları küçük parçalara bölerler. Yağlı, şekerli ve unlu gıdalardan kaçınırlar. Fakat aynı zamanda başkaları için enfes yiyecekler hazırlayabilirler. Hastalık ilerledikçe tıkınırcasına yeme ve çıkartma (kusma) atakları görülebilir. Ancak bu tipik olarak Bulimia Nervoza’da görülür.

Anorektik hastalar normal kilolarının %85′inin altına düşerler. Kilodaki en ufak artış büyük sıkıntı yaratır. Yememek ve kilo vermek ile ilgili düşünceler oldukça yoğun ve yorucudur. Bazen aşırı hareketlilikle kalori yakmaya çalışırlar (telafi çabaları). Cinselliğe ilgi ve özen azalmıştır.

Anoreksiyaya depresyon, anksiyete bozuklukları, sosyal fobi, OKB ve kişilik bozuklukları eşlik edebilir. İçe dönük, duygusal açıdan kısıtlı, kendine güveni az ve prensipleri katı kişiler olabilirler. Bazen de aşırı kontrol, mükemmeliyetçilik, kimlik karmaşası görülür. Bu kişilerin ailesinde de yeme davranışıyla ilgili uğraşlar artmıştır. Aile, aşırı korumacı, katı ve duygusal yönden kısıtlı ilişkilerle sarmalanmış olabilir.

Nedenleri ne olursa olsun bu sağlıksız beslenme biçimi tıbbi sorunlara yol açar. Yağ alımının kısıtlanmasıyla hormonal değişiklikler, özellikle adet düzensizliği ve kesilmesi görülür. Kabızlık, kan basıncında ve kalp atımında süreğen düşüklük, çeşitli elektrolit ve mineral kayıpları, kansızlık, saç dökülmesi tipik bulgulardır. Hastalık ilerlerse ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Hepimizin güzellik algısı toplumsal normlardan (beğeni ve kıstaslardan) etkilenir. Örneğin 18.yy öncesi kadınların hafif kilolu (balık eti) ve yuvarlak hatlara sahip olması zenginlik ve güzellik göstergesiyken günümüzde zayıflık, “fit” olma beğeni toplamaktadır. Kilolu olmak bu kıstasları çok önemseyenler için kendine güvensizlik, değersizlik nedeni olabilmektedir.

Anoreksiya Nervoza kişinin ruhsal sorunlarını yeme alanına yönelttiği tehlikeli olabilecek ruhsal hastalıklardan biridir. Hekim hasta uyumu, yeme davranışı üzerinde sözleşme ve ilaç tedavisi tedavinin ana başlıklarıdır. Belirli bir iyileşmeden sonra destekleyici psikoterapi uygulanabilir. Uzun süreli izlem ve tedavi gerektirir.

, , , ,

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Bir Cevap Yazın

Powered by creationmark